Prečo uprednostniť LED svietidlá pred klasickými žiarovkami?

LED svietidlá pred klasickými žiarovkami!

O LED svetlách sa už roky hovorí ako o svetelnom zdroji budúcnosti. Postupne sa nimi nahrádzajú ostatné typy svietidiel, a to najmä vďaka ich šetrnosti k životnému prostrediu. Najnovšia generácia LED diód vydrží dlhšie, je odolnejšia, funguje lepšie a je energeticky účinnejšia ako ktorýkoľvek iný zdroj osvetlenia. Predstavme si benefity, ktoré LED svietidlá prinášajú:

1. Dlhá životnosť a šetrenie životného prostredia

V porovnaní so životnosťou klasickej žiarovky je životnosť LED svetla oveľa lepšia. Priemerná životnosť žiarovky je približne 1000 hodín pričom priemerná životnosť LED diódy je 50 000 hodín. V závislosti od toho, ako ho používate, jeho životnosť môže byť až 100 000 hodín.

2. Energetická úspora

Ďalšou z hlavných výhod LED osvetlenia je ich energeticky efektívna prevádzka. Energetická účinnosť svetelného zdroja sa udáva v lumenoch, ktoré popisujú množstvo osvetlenia, ktoré zariadenie vyžaruje na každú jednotku výkonu alebo watt. LED osvetlenie produkuje menej odpadového svetla a viac užitočných lumenov ako iné technológie osvetlenia.

Ak by ste vymenili všetko osvetlenie v kancelárii, škole alebo inom zariadení za LED, mohli by ste pozorvať 60% až 70% celkovej energetickej  úspory.

Energetická úspora potom priamo súvisí s finančnými úsporami. Keď nahradíte tradičný svetelný zdroj LED svetelným zdrojom, vaša spotreba energie prudko klesne, takže LED svetlá sú múdrou investíciou do domácností aj verejných a komerčných priestorov.

Pokial sa nechcete vzdať svojích svietidiel na žiarovku, zvolte LED žiarovky. Pre porovnanie, LED žiarovka s príkonom 6W svieti cca rovnako ako 60W klasická žiarovka. Ako vidíte, má 10-krát nižší príkon a tým aj desatinovú spotrebu elektriny. Hoci sú LED žiarovky drahšie, investícia do nich sa vám vráti v podobe ušetrených nákladov na svietenie.

 

3. Dizajn

LED svietidlá pred klasickými žiarovkami upradnostňujeme aj kvôli dizajnu.

LED diódy sú veľmi malé, to znamená, že ich možno použiť takmer kdekoľvek. Vďaka ich subtílnosti vzniklo veľké množstvo dizajnových svietidiel, ktoré sa tešia veľkej obľube. Svietidlo sa tak môže stať naozaj jedinčným prvkom interiéru až umeleckým dielom.

 

4. Minimálna produkcia tepla

Ak ste sa niekedy pokúšali vymeniť klasickú žiarovku hneď po zhasnutí, viete, ako sa sa pri používaní dokáže zahriať.

LED diódy neprodukujú takmer žiadne teplo a väčšina svetla, ktoré vyžarujú, je vo viditeľnom spektre. Vďaka tomu sú LED diódy ideálne aj na osvetľovanie umeleckých diel a iných artefaktov, ktoré sa po vystavení UV žiareniu môžu znehodnotiť.

5. Odolnosť a nízke teploty

LED diódami nevadí chlad, naopak pri nízkych teplotách pracujú výkonejšie. Vďaka tomu sú LED diódy prirodzene vhodné pre vonkajšie priestory. Ďalšou výhodou ich pouzžitia vo vonkajších a chladných priestoroch je ich mechanická odolnosť, ktorá je oproti skleným žiarovkám omnoho vyššia. Taktiež je zaujímavý aj fakt, že im nevadí časté zapínanie a vypínanie. Nakoľko ich výdrž či svietivosť nie je ovplyvnená počtom spínacích cyklov, využívajú sa aj na miestach, kde je nutné časté zapínanie či vypínanie svietidiel.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz