EUROLUCE 2023 – Trendy v osvetlení na najbližšie dva roky

EUROLUCE 2023

Salone del Mobile je medzinárodná výstava v Miláne, ktorá sa uskutočňuje každé dva roky. Vrámci obrovského veľtrhu interiérového dizajnu je už tradične aj Euroluce – zamerané na trendy a nekonečné možnosti vrámci svetelnej techniky všetkého druhu. 

Predstavená bola najnovšia generácia svietidiel, ktoré kombinujú estetiku a funkčnosť, vyznačujúce sa digitalizáciou, elektrifikáciou, udržateľnosťou, novými materiálmi a holistickým prístupom, ktorý búra hranicu medzi dekoratívnym a technickým osvetlením. 

31. ročník veľtrhu sa rozprestieral na viac ako 30 250 m2 výstavnej plochy. Euroluce naplnilo 4 pavilóny s viac ako 321 vystavovateľmi (približne 45 % z nich z iných krajín), čo potvrdzuje, že ide o medzinárodnú výstavu pre svet osvetlenia. A my sme nemohli chýbať! 

Tu sú niektoré z kľúčových bodov zdôrazňujúcich budúcnosť osvetlenia na Euroluce.

Na čo bolo zameraný tento ročník Euroluce?

Udržateľnosť

Úspora energie je hlavným problémom priemyslu osvetlenia. Na zlepšenie energetickej účinnosti boli vyvinuté nové LED zdroje. Sieťové riadiace systémy umožňujú funkcie časovaného spustenia a stmievania, individuálne riadiace systémy a laditeľnú bielu technológiu pre dynamické osvetlenie. Pri výrobe a distribúcii sa využívajú recyklované alebo recyklovateľné materiály

Dizajnéri osvetlenia prehodnocujú vzťah medzi prirodzeným a umelým svetlom, aby ich kombinovali trvalo udržateľným spôsobom.

Súhra s ľudským organizmom

Neuroveda sa stala dôležitým faktorom v technickom dizajne osvetlenia, objasňuje vzťah medzi svetlom a ľudskou fyziológiou. Dizajnéri osvetlenia sú čoraz viac ovplyvňovaní zisteniami o účinkoch svetla na výkon a pohodu. HCL (Human centric lighting) má za cieľ zlepšiť ľudský výkon a pohodu prostredníctvom poskytovania vysoko kvalitného dynamického svetla, ktoré sa mení počas dňa. Integrácia sofistikovaných senzorov do technických osvetľovacích zariadení je konečnou hranicou HCL, ktorá umožňuje efektívne reagovať aj na nevedomé potreby používateľov.

 

Funkčné riešenia, ktoré pôsobia esteticky

Už dobre známe lištové alebo track systémy, sa stále tešia veľkej obľube, preto sme o nich urobili aj samostatný článok. So zvyšujúcim dopytom narastá aj ponuka výrobcov ako aj nové zaujimavejšie alternatívy. Okrem klasických prisadených môžete voliť zapustené či zvesené na lankách. Jednoduché reflektory majú už tiež veľké množstvo sofistikovanejších alternatív.

mceclip0-22

 

Dizajn

mceclip1

 

Dizajnovým novinkám jednoznačne dominovalo sklo a farby alebo ich kombinácia. Sklené gule, ovály, dvojité sklo, štruktúrované…. Na výber bolo naozaj veľa a niet sa čo čudovať. Po invázií industriálneho štýlu v minulých rokoch a studených materiálov ako je kov a plast sa vracia sklo vo všetkých svojich podobách.

Lídrom boli tiež už spomínané farby. Či už sa jednalo o plne farebné tienidlá alebo len jemné detaily na svietidlách, v interiéroch majú svoje miesto a vytvoria príjemný akcent. 

Napriek tomu, že už aj vymeniteľné zdroje máme v podobe LED žiaroviek, začínajú prevládať LED integrované zdroje a to aj v prípade dizajnových svietidel. Ich úspora sa vypláca a to je správna voľba pre spotrebiteľa.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz