Akustický komfort vďaka správnemu svietidlu!

Trendom v interiérovom dizajne už nejaký čas dominujú otvorené, vzdušné priestory. A to platí pre domácnosti, kaviarne, reštaurácie či čo raz viac využívané open space kancelárie. Problémom v takýchto priestoroch býva akustika. Množstvo ľudí vytvára šum, ktorý je rušivý či už pri práci, rozhovore alebo oddychu. Efektívnym a navyše dizajnovým riešením môže byť akustické svietidlo.
akustické svietidlá

Každý deň mnohí z nás žijú alebo pracujú v prostredí s neprimerane vysokou úrovňou hluku. To môže byť rušivé a dráždivé. Vedeli ste, že nadmerný hluk môže tiež zvýšiť stres, znížiť vašu produktivitu a tiež radosť zo života?

Našťastie je možné riadiť akustiku vo vašom okolí a zlepšovať kvalitu zvuku bez výrazných investícií do času alebo peňazí. Na akustike záleží a nižšie vysvetlíme ako jednoducho znížiť nadmerný hluk v priestore.

Moderný dizajn dáva do popredia veľké vzdušné priestory v spojení s tvrdými materiálmi ako je betón, sklo a drevo. Tie však okrem okulahodiacemu výzoru aj silne odrážajú zvuk, preto je ideálnym riešením zakomponovanie akustického svietidla, ktore tlmí hluk, absorbuje vysoké tóny a zároveň zvyšuje estetiku miestnosti. 

akustické svietidlá

 

Pre priestory, kde sa koncentruje veľké množstvo ľudí je hluk typický. Ozvena vytvorená ľudskými hlasmi sa zintezívňuje elektronickými zariadeniami. Či už sa jedná o reštauráciu, kancelárie, recepcie alebo školu, je dôležité aby sa vytvoril priestor, ktorý nebude unavujúci. Použitím akustických svietidiel ľahko dosiahnete absorbciu nadmerného zvuku a to vďaka použitiu špeciálnej textílie. 

Nadmerný hluk má mnoho negatívnych účinkov na well-being, zvlášť u osôb, ktoré sú mu vystavované denne. Preukázateľne spôsobuje náchylnosť na bolesť hlavy či zvýšenie krvného tlaku. Okrem toho zvšuje problematickosť komunikácie a má negatívny vplyv na sústredenie a produktivitu. 

svietidlá, ktoré pohlcujú zvuk

Ako to funguje?

Pre pochopenie toho, ako môžu tieto svietidlá  absorbovať nadmerný hluk, je potrebné poznať koefincient redukcie hluku. Táto hodnota meria, koľko zvuku absorbuje povrch v rozsahu typickej ľudskej reči pri 250Hz, 500Hz, 1000Hz a 2000Hz. Mäkké panely zachytávajú a absorbujú určité (hlavne stredné až vysoké) frekvencie zvuku, na rozdiel od toho, aby ich odrážali späť do miestnosti. Výsledkom je teda príjemnejšia úroveň zvuku v miestnosti bez jeho úplného odstránenia.

  

Ak teda hľadáte osvetelnie do priestorov s vysokou hlučnosťou alebo jednoducho chcete pridať Vášmu domovu na estetickosti a zároveň funkčnosti, akustické osvetlenie je vhodnou voľbou. My v TheLamp vám radi poradíme s výberom aj inštaláciou.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz