Základné technické parametre svietidiel

Pri výbere musíme okrem dizajnu zohľadňovať aj základné technické parametre svietidiel. Aby sme Vám dohľadávanie týchto informácii uľahčili, pripravili sme si pre Vás minisériu: “Čo zohľadňovať pri výbere svietidla?”
V tomto článku sa pozrieme na 3 nazákladnejšie parametre:
 
  • STUPEŇ KRYTIA – Písmenká IP predstavujú anglickú skratku ingress protection. Číslice udávajú stupeň krytia. Spojením uvedenej skratky a číslice získame indikátor odolnosti svietidla voči vniknutiu cudzieho telesa či kvapalín. Inými slovami, toto krytie poskytuje ochranu pred dotykom so živými a pohybujúcimi sa časticami a dosahuje sa ním ochrana pred vniknutím cudzích predmetov, prachu, vody a pod.

 

  • Krytie teda vyberáme podľa toho, kde sa dané svietidlo bude nachádzať. Pokiaľ vyberáme svietidlo do obývacej izby alebo spálne postačí nám akekoľvek s bežným krytím IP20. 
  • V kúpeľni alebo vonkajších priestoroch už musíme dbať na to, čí svietdilo môže prísť do kontaktu s vodou a ak áno do akej miery. Ak teda vyberáme svietidlo na krytú terasu, postačí nám aj krytie IP44. Ak sa však jedná o svietidlo, ktoré bude v priamom kontakte s vodou, napríklad počas dažďu volíme IP54 alebo IP65. Treba pamätať na to, že čím vyššie IP svietidla zvolíme, tým viac predĺžime jeho životnosť vo vlhkom alebo prašnom prostredí.

 

  • FARBA SVETLA vplýva na správanie človeka. Keďže cez deň sme aktívni, studené a neutrálne svetlo máme spojené s dennými aktivitami. Osvetlenie sa počas dňa mení a pred západom slnka prechádza do teplejších odtieňov. Preto sa v rezidenčných objektoch zvykne používať teplé až neutrálne svetlo (2700-3000K), ktoré vyvoláva skôr pocity relaxu. Naopak v administratívnych priestoroch sa využíva studenšie no stále neutrálne svetlo (4000K), ktoré vyvoláva pocity aktivity.

 

 

  • SVETELNÝ TOK - udávaný v lumenoch (lm) je najdôležitejší parameter pri výbere osvetlenia. Vďaka jeho číselnému vyjadreniu si viete asppoň približne spraviť obraz o svietivosti v porovnaní s klasickými žiarovkami a tak dospieť k výberu správnej intenzity osvetlenia do Vášho priestoru. 

Každý priestor si vyžaduje inú intenzitu, vzhľadom na jeho charakter a veľkosť. S tým vám radi pomôžeme počas konzultácie u nás v showrooome TOZO Gallery alebo mailom.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz