Track systémy – Ideálne riešenie pre developerské projekty

Track lištové systémy sú neuveriteľne všestranná a flexibilná možnosť osvetlenia vášho domova či komerčných a administratívnych priestorov. Taktiež je to veľmi praktická záležitosť, využívaná najmä v developerských projektoch či priestoroch kde z jedného vývodu potrebujete dostať veľkú intenzitu svetla a na viac úrovní.

Vďaka svojej flexibilite a jednoduchosti sa track lištové systémy tešia veľkej popularite. Čo teda potrebujete vedieť o tomto type osvetlenia?

Keď hovoríme o lištovom osvetlení, máme na mysli druh osvetlenia, ktorý pozostáva zo série svietidiel umiestnených na stropnej (zapustenej, prisadenej alebo závesnej) konštrukcii, zvyčajne vyrobenej z hliníka. Na tejto lište môžu byť pripevnené rôzne druhy svietidiel ako sú bodové spotlighty, reflektory rôznych veľkostí, LED pásy či závesné dizajnovky. Lišty môžu byť viac či menej viditeľné, záleží to od zápustnosti, výšky profilu či farebného prevednia.Rampa so svetelnými reflektormi

Typy lištových systémov

  • 1-fázová lišta
  • 3-fázová lišta 
  • 48V magnetická lišta
1-fázová lišta

Najjednoduchším systémom je 1-fázová lišta 220 – 240V. Ovláda svetelné zdroje z jedného bodu a súčasne ich všetky zapína a vypína. Nie je teda možné samostane zapínať jednu časť lišty pričom iná časť zostane vypnutá. Je ideálnym riešním pre kuchyne alebo chodby kde nepotrebujeme z intenzity svetla uberať alebo mu pridávať.

3-fázová lišta – individuálne ovádanie svietidiel

Chceli by ste ovládať každé svietidlo alebo časť svietidiel samostatne? Potom odporúčame 3-fázové track systémy, kde sa bodové a závesné svietidlá pripájajú a ovládajú samostatne. Rozloženie je len Vás.

24/48V – magnetic track

Vďaka 48-voltovému systému je rovnomerné osvetlenie miestností, nastavenie svetelných nálad naozaj jednoduché. Vďaka magnetickému systému je tiež možné jednoducho nasunúť a vysunúť akékoľvek svietidlo. Tieto systémy poskytujú najširšiu škálu svietidiel. Vďaka tomu viete vytvoriť skvelú atmosféru v hoteloch, reštauráciách, baroch alebo obchodoch ale aj v súkromných rezidenciách. Ich jedinou nevýhodou je nutnosť driveru, ktorý je však kompenzovaný profilom prisadených líšt aj veľkou variabilitou svietidiel. 

lištový svetelný systém Výhody:

  • Všestrannosť

Lištové systémy poskyujú obrovskú flexibilitu pri presúvaní jednotlivých svietidiel. Môžete ich nastaviť tak aby osvetľovali miesta či predmety, na ktoré chcete upriamiť pozornosť. Preto sú výbornou voľbou aj do galérií či obchodných prevádzok. 

  • Osvetlenie tmavých kútov

Ďalšou nepostrádateľnou výhodou je schopnosť dostať svetlo aj tam kde nie sú pripravené káble. To sa stáva najmä v developerských projektoch bývania, v ktorých sa dopredu nepozerá na rozmiestnenie nábytku. Track lištové systémy umožňuje svetlo dostať do každého kúta miestnosti a dosiahnuť tak rovnomerné osvetlenie aj veľkých priestorov.

  • Úspora miesta

Pridanie svietidiel na strop alebo steny vrámci lištového systému odstraňuje potrebu dodatočných lámp potrebných na dosvecovanie určitých priestorov. Vďaka tomu je miestnosť priestrannejšia a otvorenejšia. Preto je track vhodným riešením aj pre nehnutelnosti s menšou výmerou.

Track systémy sa skladajú z mnohých komponentov. Záleži koľko svetla potrebujeme dostať, či je potrebný driver, napojenie zo stredu alebo z boku, dĺžka líšt, ich skracovanie či nadpajánie. Preto lištové systémy navrhujeme na mieru každému zákazníkovi podľa typu priestoru. Ak máte záujem o návrh track systému neváhajte nás kontaktovať mailom, telefonicky alebo prídite osobne na náš showroom v TOZO Gallery v Nitre.

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz