Ako na správne osvetlenie detskej izby?

Detská izba je multifunkčný priestor, ktorý slúži ako herňa študovňa, spálňa aj relaxačná miestnosť zároveň. Deti vo svojom kráľovstve trávia väčšinu svojho voľného času preto jedno centrálne svietidlo nestačí na to aby boli splnené všetky kritéria správneho osvetlenie detskej izby. K jeho vtyvoreniu potrebu niekoľko nezávislých zdrojov,  ktoré v konenčnom dôsledku budú pôsobiť esteticky ale tiež blahodárne na zdravie a cyrkadiálny rytmus detí.

 Čoho sa teda treba držať pri osvetlení izby vášho dieťatka?

1. Hracia zóna = centrálne svetlo

Centrálnym svetlom nazývame to, ktoré zabezpečuje hlavný zdroj svetla. Zväčša sa teda jedná o stropné alebo závesné svietidlo, ktoré poskytuje dostatok svetla na osvetelenie celej miestnosti. Najviac sa využívajú lustre s rozptýleným svetlom a myslíme aj na to, že okrem funkčnosti by malo plniť aj estetickú funkciu. Pri dizajne sa však snažíme myslieť dopredu, tak aby o pár rokov nebolo potrebné svietidlo meniť lebo je príliš detské. Volíme teda jednoduchý, nadčasový dizaj, ktorý sa pripôsobí rekoštrukciám detskej izby počas vývinudieťaťa. Centrálne svietidlo je ideálne doplniť o stmievač, vďaka ktorému si navolíte intenzitu podľa vašich požiadaviek. Vzhľadom na naše vnímanie teploty svetla je dobré siahnuť po teplej farbe (2700-3000K) alebo svietidlách s možnosťou nastavenia chromatičnosti. Prečo je to potrebné? Procesy v našom tele su ovplyvňované slnečným svetlom, resp. fázou dňa, čo znamená, že keď je slnečné svetlo silné a priame pre naše telo to znamená, že má byť aktívne. Naopak pokial je svetlo slabšie a má teplejšiu farbu pripravuje to telo na spánok rovnako ako západ slnka. Ak tento rytmus narúšame príliš jasným a chladným svetlom, môže to ovplyvniť spánkový režim dieťaťa.  

saturn detska izba

 

2. Ralaxačné osvetlenie = nočné svetloM Skyku 2312971001_1 2

Ako sme už spomínali detská izba je aj relaxačnou zónou. Nočné svetlo je dôležitou súčasťou izby v každom veku dieťaťa. Tieto svietidlá vyžarujú pomerne málo svetla a majú za úlohu navodiť relaxačnú večernú atmosféru.  Či už sa jedná o bábätko, ktoré uspávate na rukách, predškoláka, ktorý sa ešte bojí zaspávať po tme alebo teenagera, ktorý si rád pred spaním číta, nočná lampa si nájde svoje využitie. Takáto lampa by taktiež mala mať teplé biele svetlo pretože ju zapíname keď sa pripravujeme na spánok. Zväčša sa jedná o stolové alebo nástenné lampy, ktoré nie len funkčne poslúžia, ale sú aj zaujimavým doplnkom. 

Pre tých najemnších volíme svetidlá s detským dizajnom, napr. z dielne MrMaria. Kolekcia zvieratiek z lekárskeho silikónu je zdraviu nezávadná a navyše si ich vaše dieťa môže zobrať kamkoľvek so sebou. 

mrmaria snuffy detska lampa

 

3. Pracovná zóna = osvetlenie písacieho stola

Pri školákoch už treba myslieť aj na osvetlenie pracovného stola. Ideálne sú lampy s otočným ramenom a priamym vyžarovaním aby bolo možné sveto smerovať podľa potreby.   Vyhýbame sa ale lampám s textilnými či inými priepustnými tienidlami, ktoré tlmia intenzitu a vytvárajú skôr dojem ambietného svietenia. Navyše môžu oslňovať čo spôsobuje únavu očí. Tiež sa snažime získať širší uhol vyžarovania pre čo najlepšiu distribúciu svetla. Pri tomto type osvetlenia volíme vyššiu svietivosť takže zohľadňujeme aby mal LED zdroj alebo žiarovka dostatok lumenov.
nobu norldux

V tomto prípade siahame po chromatičnosti 3000-4000K o predstavuje teplú neutrálnu až neutrálnu bielu farbu svetla. Nezabudnite lampu správne umiestniť, tak aby si dieťa netienilo.

4. Pridajte farebné osvetlenie  

Ak máte možnosť doprajte deťom farebné osvetlenie napr. v podobe RGBW LED pásiku. Vytvoríte tak ďalší zdroj ambientného osvetlenia a zároveň dodáte izbe hravosť. Farebné svietenie deti odcenia najmä pri detských oslavách alebo fantazíjnych hrách. Či už LED pásik umeistnite podĺž okna, pod skrinku alebo ako orámovanie postele, neurobíte krok vedľa.

 

Na záver prípomíname, že výber vhodného osvetlenia do detskej izby je zásadný pretože dieťaťu vytvárame jeho vlastné kráľovstvo. Prirodzené svetlo, ambientné osvetlenie, pracovné osvetlenie, nočné osvetlenie a farebné osvetlenie prispievajú k vytvoreniu funkčného a vizuálne príjemného priestoru pre vaše dieťa. Ak potrebujete pomôcť s výberom či inštaláciou, tím TheLamp je tu pre vás.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz